- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
<
>
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
Product Code: GJO19046
Product Unit: PK50
148 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2414849 Stock Available
-
Product Code: NES13799656 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ132 Stock Available
-
Product Code: RAC784731826 Stock Available
-
Product Code: RAC797171451 Stock Available
-
Product Code: RAC851751334 Stock Available
-
Product Code: RAC911104003 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DCC10J10CT75 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT55 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX968 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA2 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD1515 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT378 Stock Available
-
Product Code: GJO5823212 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318459 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT22 Stock Available
-
Product Code: GJO1050117 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CTCurrently Out of Stock
-
Product Code: RFPC20016114 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163732 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT7 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205079 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCTCurrently Out of Stock