- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
<
>
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
Product Code: DCC10J10CT
Product Unit: CT40
75 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2340PATHCT57 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX988 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA4 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD1515 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT378 Stock Available
-
Product Code: GJO19046152 Stock Available
-
Product Code: GJO5823240 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318500 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT25 Stock Available
-
Product Code: GJO1050117 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CTCurrently Out of Stock
-
Product Code: RFPC2001676 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163734 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT3 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205083 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCTCurrently Out of Stock