- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
<
>
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
Product Code: GJO19045
Product Unit: PK50
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH44 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS595 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT80 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA29 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD243 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CTCurrently Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317148 Stock Available
-
Product Code: GJO10317CT7 Stock Available
-
Product Code: GJO10318499 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT24 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD1515 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD333 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016114 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163733 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available