- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
<
>
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
Product Code: DCC8J8CT
Product Unit: CT40
734 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG70260X4586 Stock Available
-
Product Code: FOL06897109 Stock Available
-
Product Code: GJO02105199 Stock Available
-
Product Code: GJO104321945 Stock Available
-
Product Code: GJO11250Currently Out of Stock
-
Product Code: GJO561002786 Stock Available
-
Product Code: GJO562502639 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8J8CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 8 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 8 oz. cups can be used with Dart 8JL (white with vent), 8SL (translucent with straw slot), 8UL (white with sip thru), 8FTL (white with Lift n' Lock), 8EL (white for cappuccino) and 8ELBK (black for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Insulation | Foam |
| Application/Usage |
|
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information | Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH44 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS595 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT80 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA29 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD243 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT60 Stock Available
-
Product Code: GJO19045Currently Out of Stock
-
Product Code: GJO19045CTCurrently Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317148 Stock Available
-
Product Code: GJO10317CT7 Stock Available
-
Product Code: GJO10318499 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT24 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD1515 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD333 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001674 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163733 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available