- Maximize your space with vertical filing
- Nests and easily mounts to walls and more
- Add more files as needed
- Includes screws with anchors for mounting
<
>
Lorell Wall File Pockets
14.75" Height x 13.13" Width x 4.25" Depth - Black - 3 / Pack
Product Code: LLR60000
Product Unit: PK3
Currently Out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG200005 Stock Available
-
Product Code: ASP2930212 Stock Available
-
Product Code: AVE52651 Stock Available
-
Product Code: AVE8167116 Stock Available
-
Product Code: BRTDR7301 Stock Available
-
Product Code: DEF70101256 Stock Available
-
Product Code: DEF70841101 Stock Available
-
Product Code: ZEB41311131 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wall File Pockets |
| Marketing Information | Wall File Pockets nest and easily mount to walls, partitions, doors, cabinets and sides of desks. Add more files as needed to make maximum use of small space. Set of mountable pockets includes screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type |
|
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 14.75" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 4.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |