- Maximize your space with vertical filing
- Nests and easily mounts to walls and more
- Add more files as needed
- Includes screws with anchors for mounting
<
>
Lorell Wall File Pockets
14.75" Height x 13.13" Width x 4.25" Depth - Clear - 3 / Pack
Product Code: LLR60001
Product Unit: PK3
141 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ATTTL861093 Stock Available
-
Product Code: BSN42250292 Stock Available
-
Product Code: BSN656502218 Stock Available
-
Message/Date Stamp - RECEIVED - 1" Impression Width - 4 Bands - Blue, Red - Plastic Plastic - 1 EachProduct Code: COS01103423 Stock Available
-
Product Code: LLR841491520 Stock Available
-
Product Code: MMMWD330BK4 Stock Available
-
Product Code: PIL773305 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wall File Pockets |
| Marketing Information | Wall File Pockets nest and easily mount to walls, partitions, doors, cabinets and sides of desks. Add more files as needed to make maximum use of small space. Set of mountable pockets includes screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type |
|
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 14.75" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 4.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |