- Durable plastic construction.
- Brushed aluminum look.
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more.
<
>
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Product Code: UNV40303
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN0187081 Stock Available
-
Product Code: BSN49266403 Stock Available
-
Product Code: LEO89725Currently Out of Stock
-
Product Code: OIC8301627 Stock Available
-
Product Code: OIC830631 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Currently Out of Stock
-
Product Code: SAU21594Currently Out of Stock
-
Product Code: UNV4030273 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD86 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD450 Stock Available
-
Product Code: BSN16508393 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554716 Stock Available
-
Product Code: BSN656371050 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD174 Stock Available
-
Product Code: SAU0571360 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available