- Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place
- Firm, smooth surface ensures your writing is legible
- Sides feature ruler markings for quick measurements
- Hang hole allows easy storage between uses
<
>
Officemate Transparent Clipboard
0.50" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Product Code: OIC83016
Product Unit: Each
27 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Transparent Clipboard |
| Marketing Information | This transparent clipboard provides a smooth writing surface when you're traveling, at the work site and more. Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place while you write. Firm surface ensures your writing is legible. Sides feature ruler markings for quick measurements. Hang hole allows easy storage between uses. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Clip Material | Metal |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 12.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508393 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554729 Stock Available
-
Product Code: BSN656371058 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD175 Stock Available
-
Product Code: OIC8310042 Stock Available
-
Product Code: SAU0571234 Stock Available
-
Product Code: SAU0571360 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available