- Eco-friendly material minimizes environmental impact
- Quality design prevents bending to keep items clean and safe
- Perfect for protecting documents, award certificates and more
- For use with letter-size inserts
<
>
Geographics Letter Certificate Holder
8 1/2" x 11" - Black - 5 / Pack
Product Code: GEO49029
Product Unit: PK5
25 Stock Available
Select Product Options:
Color: Black
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMS11BE8 Stock Available
-
Product Code: BICMS11BK52 Stock Available
-
Product Code: BICMS11RD5 Stock Available
-
Product Code: BSN366633 Stock Available
-
Product Code: BSN366657 Stock Available
-
Product Code: BSN3666788 Stock Available
-
Product Code: BSN3667519 Stock Available
-
Product Code: BSN65366776 Stock Available
-
Product Code: BSN656391558 Stock Available
-
Product Code: BSN7855387 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Manufacturer Part Number | 49029 |
| Manufacturer Website Address | http://www.geographics.com |
| Brand Name | Geographics |
| Product Name | Document Cover |
| Marketing Information | Document cover is made with sugarcane to help you make a positive impact on the environment for future generations and help minimize the environmental impact. High-quality design prevents your awards from bending to keep them clean and safe for lasting protection. Document cover is perfect for documents, award certificates and more. Cover is designed for letter-size items. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Certificate Holder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Height | 1/4" |
| Width | 8 3/4" |
| Length | 11 1/4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Colombia |
Description
8 1/2" x 11" - Black - 5 / Pack