- Simple, convenient addition to any office space
- Adjusts recline rate based on your weight using tilt-tension control
- Forward seat tilt to sit in a proper, ergonomic position while using a keyboard
- Reduces pressure on your knees with padded, waterfall seat
- Ratchet back adjusts relative to seat for personalized lumbar support
<
>
Eurotech 4x4 49802A Task Chair
Ebony Seat Color - Fabric Seat Material - Ebony Back Color - Leather Back Material - 5-star Base - Insight Ebony - 1 Each
Product Code: EUT4980249
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Chair/Seat Type: Task Chair
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | 49802INSEBO |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Series | 4x4 |
| Product Model | 49802A |
| Product Name | 4x4 49802A Task Chair |
| Marketing Information | 4x4 Task Chair is an economical chair that provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a computer keyboard. Arm-height adjustment allows you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment lets the backrest easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Fabric seat and back add a soft, comfortable addition to any space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Ebony |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 18" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Thickness | 3" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Ebony |
| Back Height | 20" |
| Back Width | 19" |
| Back Thickness | 3" |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Filling Material | Foam |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Insight Ebony |
| Height | 43.5" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Ebony Seat Color - Fabric Seat Material - Ebony Back Color - Leather Back Material - 5-star Base - Insight Ebony - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKCurrently Out of Stock
-
Product Code: EUTFLEXYCurrently Out of Stock
-
Product Code: EUTMT940042Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMT940045Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMT940047Currently Out of Stock
-
Product Code: HONCMZ1ACU105 Stock Available
-
Product Code: HONITLMKD1MC10BCurrently Out of Stock
-
Product Code: LLR4021015 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10TCurrently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950008Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950010Currently Out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TKCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU1012 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently Out of Stock