- Aesthetics, form and function merge seamlessly for your total comfort
- Minutely adjust seat, arms and back for ergonomic fine-tuning
- Arms adjust in width, depth and height to fit you just right
- Adjust waterfall cushioned seat and breathable mesh back in height
- Also customize your comfort while you work with synchro-tilt, tilt tension control and tilt lock
<
>
Eurotech Flexy Task Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
Product Code: EUTFLEXY
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | FLEXY |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Name | Flexy Task Chair |
| Marketing Information | Engineered with your total comfort in mind, the Flexy Task Chair seamlessly merges aesthetics, form and function. This elevated design allows you to minutely adjust the chair to achieve unrivaled ergonomic fine-tuning. Customize with a synchro-tilt mechanism, back-height adjustment from 39-2/5" x 43-1/10" , sliding seat that adjusts from front to back, pneumatic seat-height adjustment from 18-7/10" to 24-11/25" , tilt tension control and tilt lock. Arms adjust up, down, in, out, forwards and backwards for proper ergonomic positioning. Fabric-upholstered, cushioned seat measures 20-1/2" wide x 19-7/10" deep. Front of the cushion slopes to reduce pressure on the back of the knees. Mesh back size is 16-1/2" x 25-1/5". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 18.70" |
| Maximum Seat Height | 22.40" |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 19.70" |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 25.20" |
| Back Width | 16.50" |
| Frame Color | Black |
| Number of Legs | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 43.1" |
| Width | 26.3" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
Description
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT4980249Currently Out of Stock
-
Product Code: EUT498SL66Currently Out of Stock
-
Product Code: EUT498SL86Currently Out of Stock
-
Product Code: EUT498SL87Currently Out of Stock
-
Product Code: EUT498SL88Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONCMZ1ACU104 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10TCurrently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950008Currently Out of Stock
-
Product Code: EUTMM950010Currently Out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TKCurrently Out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU1012 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently Out of Stock