- Ideal for cutting paper, cardboard, fabric and other materials
- Feature titanium-bonded blades that are 3 times stronger than stainless steel
- Corrosion-resistant for longer blade life
- Soft handle for maximum comfort
- Versatile with left-handed or right-handed use
<
>
Westcott 8" Titanium Bonded Scissors
3.50" Cutting Length - 8" Overall Length - Straight-left/right - Titanium - Straight Tip - Gray/Yellow - 1 Each
Product Code: ACM13529
Product Unit: Each
120 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE7960430 Stock Available
-
Product Code: AVE7969271 Stock Available
-
Product Code: BSN16451205 Stock Available
-
Product Code: MMMWD330BKCurrently Out of Stock
-
Product Code: OXF04753149 Stock Available
-
Product Code: PENBL77BP8M7 Stock Available
-
Product Code: PENQE517A157 Stock Available
-
Product Code: SWI38101182 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Line | Titanium Bonded |
| Product Name | 8" Titanium Bonded Scissors |
| Marketing Information | Scissors feature high-performance, titanium-bonded blades that provide three times the strength of stainless steel and resist corrosion. Blades also resist the stickiness of tape and glue. Scissors are ideal for paper, cardboard, lightweight line, fabric and other materials. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Straight |
| Blade Material | Titanium |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Handle Material | Rubber |
| Cutting Length | 3.50" |
Physical Characteristics
| Product Color | Gray/Yellow |
| Product Material |
|
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Chile |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
3.50" Cutting Length - 8" Overall Length - Straight-left/right - Titanium - Straight Tip - Gray/Yellow - 1 Each