- Must-have for classroom crafts to homemade art projects.
- Brightly colored, all-purpose, heavyweight construction paper.
- Perfect for a variety of projects.
<
>
Universal Construction Paper
Art Project, Classroom, Craft, Poster, Display, School, Home Project - 9" x 12" - 76 lb Basis Weight - Black, Blue, Brown, Green, Orange, Pink, Purple, White - Paper - 200 / Pack
Product Code: UNV20900
Product Unit: PK200
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20900 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information |
Brightly colored, all-purpose, heavyweight construction paper offers sturdiness and durability for art and craft projects. The vibrant color assortment is ideal for posters, displays and school assignments. Must-have for classroom crafts to homemade art projects. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Basis Weight | 76 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | India |
Description
Art Project, Classroom, Craft, Poster, Display, School, Home Project - 9" x 12" - 76 lb Basis Weight - Black, Blue, Brown, Green, Orange, Pink, Purple, White - Paper - 200 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC10300234 Stock Available
-
Product Code: PAC103004Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC1030264617 Stock Available
-
Product Code: PAC10303848 Stock Available
-
Product Code: PAC10304126 Stock Available
-
Product Code: PAC10305125 Stock Available
-
Product Code: PAC10305767 Stock Available
-
Product Code: PAC1030637 Stock Available
-
Product Code: PAC10312755 Stock Available
-
Product Code: PACP655520 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC10340148 Stock Available
-
Product Code: PAC103403125 Stock Available
-
Product Code: PAC10340441 Stock Available
-
Product Code: PAC10340530 Stock Available
-
Product Code: PACP10295031 Stock Available
-
Product Code: PACP10306522 Stock Available
-
Product Code: PACP10306739 Stock Available
-
Product Code: PACP10307425 Stock Available
-
Product Code: PACP66853 Stock Available