- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
<
>
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Product Code: PACP6555
Product Unit: PK500
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103004Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103026Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103031Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103038Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103041Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103051Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103057Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103063Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC1031275Currently Out of Stock
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103401Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103403Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103404Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC103405Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC6525Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP103065Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP103067Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP103074Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP6685Currently Out of Stock