<
>
Universal 190# Medium Grade Filament Tape, 3" Core, 24 mm x 54.8 m, Clear
59.93 yd Length x 0.94" Width x 6.2 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 1 Roll
Product Code: UNV78001
Product Unit: RL1
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Tape Width: 0.94"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV78001 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | 190# Medium Grade Filament Tape, 3" Core, 24 mm x 54.8 m, Clear |
| Marketing Information | This medium grade filament tape provides users with a medium strength BOPP film tape with fiberglass reinforcements. Aggressive solventless pressure-sensitive rubber/resin adhesive. Provides excellent adhesion to kraft carton bundling applications. Provides superior strength, making it resistant to tearing and stretching. Perfect for use in packaging, shipping, bundling, strapping and more. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.94" |
| Tape Length | 59.93 yd |
| Tape Thickness | 6.2 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 190lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Features | Medium Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
59.93 yd Length x 0.94" Width x 6.2 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 1 Roll
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.