<
>
Universal 120# Utility Grade Filament Tape, 3" Core, 18 mm x 54.8 m, Clear
59.93 yd Length x 0.71" Width x 4.3 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 1 Roll
Product Code: UNV30018
Product Unit: RL1
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Tape Width: 0.71"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV30018 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | 120# Utility Grade Filament Tape, 3" Core, 18 mm x 54.8 m, Clear |
| Marketing Information | An economical, fiberglass reinforced, polypropylene film combined with an aggressive solvent-less' pressure-sensitive adhesive. The tape provides excellent adhesion to corrugated cartons and outstanding holding power, making it an ideal choice for your packing and shipping needs. Strong and durable, the long-lasting material is designed for the majority of packaging, palletizing, and unitizing applications. Clear tape can go over shipping labels and postage, while still remaining legible. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.71" |
| Tape Length | 59.93 yd |
| Tape Thickness | 4.3 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 120lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Features | Medium Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
59.93 yd Length x 0.71" Width x 4.3 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 1 Roll
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.