- The "Iron Man" of file pockets
- Virtually indestructible with fully lined gusset, tear-resistant material and a special rollover reinforcement at the top
- Super-heavyweight front and back panels provide rigid support
- Extra wide to easily accommodate standard file folders
- Pocket expands to 7" to hold up to 900 sheets
<
>
Smead TUFF Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
8 1/2" x 11" - 7" Expansion - 16.5 pt. - 2 Plys - Redrope - Rip Resistant, Tear Resistant, Reinforced Tab, Heavyweight Cover - 30% Recycled - 5 / Box
Product Code: SMD73795
Product Unit: BX5
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Expansion Size: 7"
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73795 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | TUFF |
| Product Name | TUFF End Tab File Pockets |
| Marketing Information | File pockets won't rip out even when pulled from the shelf by the gusset. Gusset is fully lined with tear-resistant material. Pocket expands 7". It also has special rollover reinforcement at the top and extends into the front and back panels twice as far as standard file pockets. Super-heavyweight, front and back panels provide rigid support and have a hidden reinforcement strip at the point of greatest stress. Extra-wide design accommodates standard-size, top-tab file folders to create a complete client file. Letter-size file pockets have end tabs and are made of redrope stock. |
| Packaged Quantity | 5 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 7" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 16.5 pt. |
| Accessibility | Top Load |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Weight (Approximate) | 7.81 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.