- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
<
>
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
Product Code: OIC99050PK
Product Unit: PK12
96 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWW2023A598 Stock Available
-
Product Code: ITA361751057 Stock Available
-
Product Code: ITA361761349 Stock Available
-
Product Code: ITA36177138 Stock Available
-
Product Code: ITA82955294 Stock Available
-
Product Code: LEE10053112 Stock Available
-
Product Code: PENE10BPK673 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Currently Out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT143 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1589 Stock Available
-
Product Code: BSN653602033 Stock Available
-
Product Code: BSN653612309 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX279 Stock Available
-
Product Code: BSN65366782 Stock Available
-
Product Code: BSN65369159 Stock Available
-
Product Code: OIC3102233 Stock Available