- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
<
>
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
Product Code: OIC99050
Product Unit: BX12
1157 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ABFSC1154D43 Stock Available
-
Product Code: ACC72525825 Stock Available
-
Product Code: BICMPP101217 Stock Available
-
Product Code: MMM6228SSMIA152 Stock Available
-
Product Code: OIC9991128 Stock Available
-
Product Code: SWI35319478 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P94 Stock Available
-
Product Code: VCT12123A11 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Currently Out of Stock
-
Product Code: UBR3595U062450 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062416 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062445 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062437 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062427 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VPCurrently Out of Stock
-
Product Code: UNV11112260 Stock Available
-
Product Code: UNV111241355 Stock Available