- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
Product Code: OIC99200
Product Unit: BX1
48 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN099571766 Stock Available
-
Product Code: BSN09959882 Stock Available
-
Product Code: BSN36591691 Stock Available
-
Product Code: CLI6500414 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12185 Stock Available
-
Product Code: OIC9290235 Stock Available
-
Product Code: OIC990501157 Stock Available
-
Product Code: QUA44562Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Currently Out of Stock
-
Product Code: UBR3595U062450 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062416 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062445 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062437 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062427 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VPCurrently Out of Stock
-
Product Code: UNV11112260 Stock Available
-
Product Code: UNV111241355 Stock Available