- The 70 lectern stand is a reliable and inexpensive option with a practical application in virtually any public speaking venue
- Features a 16-gauge steel frame which adjusts from 30-44" high to suit any speaker's stature
- A generous 16"x20" reading surface for presentation materials
- Features protective T-mold edging and a helpful paper/book stop
- Ships ready to assemble, Ups
<
>
National Public Seating Oklahoma Sound Portable Presentation Lectern
Cherry Top - Black X-shaped Base - Height Adjustable - 16" Table Top Length x 20" Table Top Width x 18.20" Table Top Depth - Presentation - Assembly Required - Steel Base Material - Steel Frame Material - 1 Each
Product Code: NPS70CH
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Top Color/Finish: Cherry
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Public Seating Corp. |
| Manufacturer Part Number | 70CH |
| Manufacturer Website Address | http://www.nationalpublicseating.com |
| Brand Name | National Public Seating |
| Product Model | 70 |
| Product Name | Oklahoma Sound Portable Presentation Lectern |
| Marketing Information |
The #70 Lectern Stand is a reliable and economical option with a practical application in virtually any public speaking venue. It features a black 16-gauge steel base which adjusts from 30"-44" high to suit most speakers' stature. A generous 16" x 20" reading surface for presentation materials features protective T-mold edging and a helpful paper/book stop. This podium ships ready for easy assembly. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Lectern |
Product Information
| Table Top Length | 16" |
| Table Top Width | 20" |
| Table Top Depth | 18.20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustment Type | Manual |
| Minimum Height Adjustment | 30" |
| Maximum Height Adjustment | 44" |
| Base Included | Yes |
| Base Style | X-shaped |
| Edge Style | T-mold |
| Edge Thickness | 0.63" |
| Application/Usage | Presentation |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Cherry |
| Base Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 15 lb |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 35% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
Cherry Top - Black X-shaped Base - Height Adjustable - 16" Table Top Length x 20" Table Top Width x 18.20" Table Top Depth - Presentation - Assembly Required - Steel Base Material - Steel Frame Material - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.