- Generous countertop sized to fit most office machines
- 2 doors with elegant pull handles
- Concealed compartment with ample storage space
- Versatile open shelf can store frequently used items
- Easy mobility with 4 casters (2 locking)
<
>
Lorell Mobile Machine Stand with Shelf
30.75" Height x 28" Width x 19.25" Depth - Mahogany - Laminated Particleboard - Mahogany
Product Code: LLR60268
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60268 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Mobile Machine Stand with Shelf |
| Marketing Information | Mobile machine stand offers a generous countertop that is sized to fit most office machines. Two doors with 96mm silver pull handles conceal a large storage compartment. Use the versatile open shelf above the compartment to store frequently used items. Design also features an 18mm mahogany finish and 2mm matched-color, PVC edgebanding. Machine stand rolls easily on four casters (two locking). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Stand |
Technical Information
| Caster Type | Roller Wheel |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing | Mahogany |
| Features | Pull Handle |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Mahogany |
| Product Material | Laminated Particleboard |
| Height | 30.75" |
| Width | 28" |
| Depth | 19.25" |
Miscellaneous
| Compatibility | Machines |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
Standard Lorell 5 year warranty |