- Sturdy construction provides long-lasting support
- Easy-to-use design ensures quick, simple assembly with mounting hardware and leveling feet included
- Compatible with Lorell Adjustable Desk Risers (sold separately)
<
>
Lorell Adjustable Desk Riser Floor Stand
29" Height x 36" Width x 22.75" Depth - Floor - Steel - Black
Product Code: LLR82015
Product Unit: Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82015 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Active Office |
| Product Name | Adjustable Desk Riser Floor Stand |
| Marketing Information | Floor stand enables you to turn the Lorell Adjustable Desk Riser (sold separately) into a complete standing desk. Or, use it to create a perfect left or right extension to your current desk. Sturdy steel construction resists warping for long-lasting support. Easy-to-use design requires you to simply attach the four legs for quick use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Stand |
Technical Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 29" |
| Width | 36" |
| Depth | 22.75" |
| Length | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.