- Sophisticated, translucent look for your meeting room
- Supports most users with 225 lb. capacity and heavy-duty tubular frame
- Injection-molded, contoured back rest and seat for comfort
- Easy setup and relocation with back slot
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
<
>
Lorell Heavy-duty Translucent Folding Chairs
Smoke Seat Color - Plastic Seat Material - Smoke Back Color - Plastic Back Material - 4 / Carton
Product Code: LLR62529
Product Unit: CT4
1 Stock Available
Select Product Options:
Seat Color: Smoke
Back Color: Smoke
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 62529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Heavy-duty Translucent Folding Chairs |
| Marketing Information | Translucent Folding Chairs offer a sophisticated look and versatile seating options. Weight capacity is 225 lb. with the support of the heavy-duty tubular frame. Back rest and seat are made of injection-molded plastic that is translucent for eye-catching rows in your meeting areas. The slot in the back allows easy setup and relocation to storage. Chairs fold for compact storage. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Seat Material | Plastic |
| Seat Color | Smoke |
| Maximum Seat Height | 17.75" |
| Seat Width | 15.80" |
| Seat Depth | 16.40" |
| Back Material | Plastic |
| Back Color | Smoke |
| Portability | Folding |
| Application/Usage | Meeting |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 31" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 18.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.