- Fast print speeds up to 28 ppm in color and black/white
- Automatic duplex printing to help save paper
- Easily connect using high-speed USB or Ethernet
- Showcases a monthly duty cycle up to 55,000 pages for optimal printing
- Experience crisp, clear printing with a maximum resolution of 600 x 600 dpi
<
>
HP LaserJet Enterprise M455dn Desktop Laser Printer - Color
27 ppm Mono / 27 ppm Color - 600 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 300 Sheets Input - Ethernet - 55000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: HEW3PZ95A
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3PZ95A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Model | M455dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M455dn |
| Marketing Information | Entry-level, Enterprise-class color printer with speeds up to 28 pages per minute and strong security produces high-impact documents that get noticed with the brilliant color. Color LaserJet Enterprise SFP M455dn is easy to use and simple to manage with HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features. Set up this printer fast and easily manage device settings to help increase efficiency. Print directly from the 2.7" color display. Two-sided (duplex) printing helps save paper. For secure printing, the operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. The printer's outgoing network connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware. Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs. Printer also features 1.25GB memory, 800 MHz processor, 250-sheet input tray and 50-sheet multipurpose tray. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Number of Users | 10 |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Memory
| Standard Memory | 1.25 GB |
| Maximum Memory Supported | 1.25 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Display & Graphics
| Screen Size | 2.66" |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 55000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 900 to 4800 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12" |
| Width | 16.3" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 41.7 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
On-site Repair 24-hour / 7 day a week phone support |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: HEWW2020A1215 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X192 Stock Available
-
Product Code: HEWW2021A927 Stock Available
-
Product Code: HEWW2021X117 Stock Available
-
Product Code: HEWW2022A938 Stock Available
-
Product Code: HEWW2022X128 Stock Available
-
Product Code: HEWW2023A593 Stock Available
-
Product Code: HEWW2023X119 Stock Available