- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- A heavy duty 80000 duty cycle printer that will fit your needs
- Enjoy fast printing in a single pass which helps you do more with Automatic Duplex Printing
- Get exceptional printing results with 35 ppm Mono and 35 ppm color speed while reducing total operating costs
- Offers 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for clarity and detail
<
>
HP LaserJet Enterprise M554 M554dn Desktop Laser Printer - Color
35 ppm Mono / 35 ppm Color - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 650 Sheets Input - Ethernet - 80000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: HEW7ZU81A
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7ZU81A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Series | M554 |
| Product Model | M554dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M554dn |
| Marketing Information | This HP LaserJet Enterprise M554dn Laser Printer combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them. Automatic two-sided printing helps you complete tasks much more quickly. 2.7" color display makes navigation a breeze. Input paper tray accommodates up to 100 sheets at once and Input Tray Two accommodates up to 550 sheets. Connect devices with two easy-to-access, high-speed USB 2.0 printing ports and a Gigabit Ethernet port. HP printers have the industry's strongest security because they're always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each printer regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. Whitelisting checks firmware during startup to help ensure that it's authentic, good code-digitally signed by HP. Easy-to-use features, fast print speeds, and simple mobile printing options help you keep up with the speed of business. |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Number of Users | 15 |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Display & Graphics
| Screen Size | 2.70" |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 8500 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.7" |
| Width | 18" |
| Depth | 18.9" |
| Weight (Approximate) | 60.6 lb |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: HEWW2120A197 Stock Available
-
Product Code: HEWW2120X87 Stock Available
-
Product Code: HEWW2121A95 Stock Available
-
Product Code: HEWW2121X51 Stock Available
-
Product Code: HEWW2122A98 Stock Available
-
Product Code: HEWW2122X85 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123A81 Stock Available
-
Product Code: HEWW2123X73 Stock Available