- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
<
>
Genuine Joe 10 oz Hot/Cold Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 25/Pack - 40 / Carton
Product Code: GJO58551
Product Unit: CT40
28 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: FOL06897107 Stock Available
-
Product Code: GJO09570482 Stock Available
-
Product Code: GJO10429CT3 Stock Available
-
Product Code: GJO240802938 Stock Available
-
Product Code: GJO561002741 Stock Available
-
Product Code: GJO562502632 Stock Available
-
Product Code: GJO58554Currently Out of Stock
-
Product Code: GJO70343270 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318494 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT24 Stock Available
-
Product Code: GJO1050117 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CTCurrently Out of Stock
-
Product Code: RFPC20016114 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163732 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT7 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT2 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205080 Stock Available
-
Product Code: SCCP16RCTCurrently Out of Stock