- Tilt-tension control with recline rate to adapt to your weight
- Rocking mechanism with adjustable tension for personalized comfort
- Promotes ergonomic posture with height-adjustable and wide-adjustable arms
- Soft material with padded seat and back for all-day, comfortable sitting
- Provides smooth mobility with casters
<
>
Eurotech Excelsior BM9000 Executive Chair
Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
Product Code: EUT9000BLK
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | 9000BLACK |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Line | Excelsior |
| Product Model | BM9000 |
| Product Name | Excelsior BM9000 Executive Chair |
| Marketing Information | Add sophistication and enhanced comfort to your office with this Excelsior Big and Tall Executive Chair. Tilt-tension control features a recline rate that adapts to your weight. Rock back and forth and adjust tension thanks to center-tilt mechanism. Tilt lock prevents the chair from rocking. Width-adjustable and height-adjustable arms provide proper ergonomic positioning for comfortable sitting. Padded seat and back with Monterey material provide softness and all-day comfort. Five-star, titanium base holds up to 350 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Seat Color | Black |
| Seat Width | 22.25" |
| Seat Depth | 21" |
| Back Height | 25.50" |
| Back Width | 22" |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 45.5" |
| Width | 30" |
| Depth | 28" |
| Weight (Approximate) | 70 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 70% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.