- Perennial favorite, combining value, comfort, adjustability and quality
- Breathable mesh back that conforms and supports your back
- Comfortably contoured and padded waterfall seat to reduce pressure on the back of your knees
- Arms adjust in width and height for proper ergonomic positioning
- Enjoy synchro-tilt, tilt lock, tilt tension control and seat-height adjustment
<
>
Eurotech Apollo MM9500 High Back Chair
Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
Product Code: EUTMM9500
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | MM9500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Line | Apollo |
| Product Model | MM9500 |
| Product Name | Apollo MM9500 High Back Chair |
| Marketing Information | Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Color | Black |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Height | 22.40" |
| Back Width | 21.30" |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 44.1" |
| Width | 26" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 57 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 95% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.