- Essential classroom or home craft tool
- Includes 12 different colors
- Versatile - fold, cut or decorate
- Standard, 9" x 12" paper size
<
>
Crayola Construction Paper
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
Product Code: CYO993200
Product Unit: PK1
9 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BAUSF600041 Stock Available
-
Product Code: BICSCSM361AST46 Stock Available
-
Product Code: BSN329537021 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411204 Stock Available
-
Product Code: BSN652592411 Stock Available
-
Product Code: GJO2408579 Stock Available
-
Product Code: SAN1921061A185 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901414 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99-3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Quality construction paper is a must-have for craft and school projects. This pack includes assorted colors in standard 9" x 12" paper size. Cut, fold and color to create unique artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.60" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC65031818 Stock Available
-
Product Code: PAC6507692 Stock Available
-
Product Code: PAC6525863 Stock Available
-
Product Code: PAC652615 Stock Available
-
Product Code: PAC6607Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC7607Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC800774 Stock Available
-
Product Code: PAC840714 Stock Available
-
Product Code: PAC9203Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC9207379 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PACP009445083 Stock Available
-
Product Code: PACP10294924 Stock Available
-
Product Code: PACP1029506 Stock Available
-
Product Code: PACP103043Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP10306522 Stock Available
-
Product Code: PACP10306740 Stock Available
-
Product Code: PACP10307425 Stock Available
-
Product Code: PACP655520 Stock Available
-
Product Code: PACP667732 Stock Available
-
Product Code: PACP66853 Stock Available