- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
<
>
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BSN49269
Product Unit: Each
949 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN018601568 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX130 Stock Available
-
Product Code: BSN018611865 Stock Available
-
Product Code: BSN018631558 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX129 Stock Available
-
Product Code: UNV4030273 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Currently Out of Stock
-
Product Code: UNV40306632 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508393 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554716 Stock Available
-
Product Code: BSN656371050 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD174 Stock Available
-
Product Code: OIC8310042 Stock Available
-
Product Code: SAU0571234 Stock Available
-
Product Code: SAU0571360 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available