- Heavy-duty, 32 lb. buff stock ensures long-lasting organization
- Reinforced edges add strength to vulnerable areas for lasting use
- Insertable tabs allow customizable use with handwritten or printed labels
- Blank white inserts are compatible with laser and inkjet printers
<
>
Business Source Reinforced Insertable Tab Indexes
8 x Divider(s) - 8 Tab(s)/Set - 1.50" Tab Width - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - Buff Divider - Manila Tab(s) - Mylar Reinforcement, Insertable, Reinforced Edges, Punched, Tear Resistant - 1 Set
Product Code: BSN20067
Product Unit: ST1
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Tab Size: 1.50"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 20067 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Reinforced Insertable Tab Indexes |
| Marketing Information | Insertable tab indexes are reinforced on both sides at the binding edge and have three holes along that edge for use in standard-size binders. Letter-size, buff-colored divider is made of 32 lb. stock. Gold-colored, Mylar reinforcement prevents tear-out. The eight tabs are multicolored for easy color-coding. Tab indexes include blank white inserts that are compatible with laser and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Tab Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 8 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | Buff |
| Sheet Standard | Letter |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Width | 1.50" |
| Tab Color | Manila |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Buff |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.