- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; 5-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 5 Sets/Box; White
- 30% post-consumer material
<
>
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 11" Divider Width - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Pack
Product Code: BSN36686
Product Unit: PK1
1006 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 5
Divider Size: 11"
Tabs per Set: 5
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36686 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Tabbed Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 11" |
| Divider Depth | 8.50" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE11135840 Stock Available
-
Product Code: AVE11143392 Stock Available
-
Product Code: AVE11186130 Stock Available
-
Product Code: AVE11187119 Stock Available
-
Product Code: AVE1118839 Stock Available
-
Product Code: AVE11196131 Stock Available
-
Product Code: AVE1119797 Stock Available
-
Product Code: AVE1142945 Stock Available
-
Product Code: AVE1183054 Stock Available
-
Product Code: AVE1183134 Stock Available