- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
<
>
Business Source Punched Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Product Code: BSN36685
Product Unit: BX1
127 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 5
Tabs per Set: 5
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113161 Stock Available
-
Product Code: AVE111251014 Stock Available
-
Product Code: AVE111271132 Stock Available
-
Product Code: AVE111291536 Stock Available
-
Product Code: AVE11132486 Stock Available
-
Product Code: AVE1149222 Stock Available
-
Product Code: AVE1149322 Stock Available
-
Product Code: AVE8210513 Stock Available