- Delivers fast print speeds up to 42 ppm to help increase office productivity
- Triple-layer security to safeguard your network, keep devices secure and protect documents
- Large, scalable paper handling lets you spend less time refilling paper trays
- Built-in Gigabit Ethernet for seamless setup and sharing on your wired network
- Effortlessly select options on touch-screen display using menu navigation and customizable shortcuts
<
>
Brother Workhorse HL HL-L9410CDN Desktop Wireless Laser Printer - Color
42 ppm Mono / 42 ppm Color - 2400 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 620 Sheets Input - Ethernet - Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect - 120000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: BRTHLL9410CDN
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HLL9410CDN |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | Workhorse |
| Product Series | HL |
| Product Model | HL-L9410CDN |
| Product Name | HL-L9410CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Marketing Information | Enterprise Color Laser Printer provides enterprise-level performance, advanced security features and bold color output in a compact footprint ideal for mid-size to large workgroups. Printer helps increase productivity with fast print speeds up to 42 ppm with a maximum print resolution of 2400 x 600 dpi. It delivers built-in value with included, standard-yield toner cartridges that produce 6,500 pages in black/white and 5,000 pages in color. Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray. Printer is equipped with triple-layer security to help safeguard your network, keep your devices secure and protect documents in transit. Connect using Ethernet networking to seamlessly set up and share on your wired network. The 3-1/2" color touch screen offers effortless menu navigation and the ability to print directly from popular business cloud services. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 42 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 120000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 12000 |
Software
| Operating System Supported |
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 21.3" |
| Weight (Approximate) | 63.2 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: BRTBU800CLCurrently Out of Stock
-
Product Code: BRTDR810CL2 Stock Available
-
Product Code: BRTNC9000W2 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810BKCurrently Out of Stock
-
Product Code: BRTTN810CCurrently Out of Stock
-
Product Code: BRTTN810MCurrently Out of Stock
-
Product Code: BRTTN810XLBKCurrently Out of Stock
-
Product Code: BRTTN810XLC2 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810XLM2 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810XLY3 Stock Available