- Optional wireless functionality to enhance your productivity with mobile printing
- Dual band 802.11b/g/n (2.4GHz) and 802.11a/n (5GHz) helps ensure the wireless connectivity so your printer and mobile devices perform better and more reliably
- Enables Wi-Fi Direct printing for easy, peer-to-peer wireless printing without a network
- Add to your Brother HL-L9410CDN, HL-L9430CDN
- Also can be added to your MFC-L9610CDN and MFC-L9630CD
<
>
Brother IEEE 802.11b/g/n Dual Band Wi-Fi Adapter for Printer
2.40 GHz ISM - 5 GHz UNII
Product Code: BRTNC9000W
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | NC9000W |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Name | NC-9000W Optional Wireless Module |
| Marketing Information | Dual-Band Wireless Module enhances your business' productivity by enabling reliable mobile printing. Wi-Fi Direct printing provides easy, peer-to-peer wireless printing without a network. It is optional with the Brother HL-L9410CDN, HL-L9430CDN, MFC-L9610CDN and MFC-L9630CDN. This module is included with the HL-L9470CDN, HL-EX470W, MFL-L9670CDN and MFC-EX670W. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Network Band | Dual Band |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.