- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
Product Code: AVE01338
Product Unit: ST1
1 Stock Available
Select Product Options:
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11912159 Stock Available
-
Product Code: AVE11913123 Stock Available
-
Product Code: AVE11914142 Stock Available
-
Product Code: AVE11915145 Stock Available
-
Product Code: AVE11916130 Stock Available
-
Product Code: AVE1191779 Stock Available
-
Product Code: AVE1191896 Stock Available
-
Product Code: AVE1191986 Stock Available
-
Product Code: AVE1192137 Stock Available
-
Product Code: AVE1192230 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113158 Stock Available
-
Product Code: AVE11125993 Stock Available
-
Product Code: AVE111291486 Stock Available
-
Product Code: AVE11132430 Stock Available
-
Product Code: AVE1149232 Stock Available
-
Product Code: AVE1149322 Stock Available
-
Product Code: AVE1184156 Stock Available