- Conforms to the surface it's applied to; tears easily
- Polyethylene-coated cloth with rubber adhesive and low tack edges
- Perfect for general maintenance, wrapping, sealing and protecting
- 21 lb. tensile strength
- Utility-grade
<
>
3M Multipurpose Utility-Grade Duct Tape
60 yd Length x 1.88" Width x 7.6 mil Thickness - 3" Core - Silver - Polyethylene Coated Cloth Backing - Water Resistant, Humidity Resistant, Moisture Resistant - For Multipurpose - 24 / Carton
Product Code: MMM3900CT
Product Unit: CT24
Currently Out of Stock
Select Product Options:
Packaged Quantity: 24 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3900CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Multipurpose Utility-Grade Duct Tape |
| Marketing Information | With one of the lowest profiles of 3M polyethylene duct tapes, this multipurpose duct tape is a great choice for low-bulk applications. The natural rubber adhesive provides instant stick and long-term holding power on a wide variety of surfaces, including irregular ones. Polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved and irregular surfaces and even resists moisture and humidity. Its high tensile strength makes it ideal for bundling materials. The tape tears easily, across or down, without curling. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Type | Duct Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 7.6 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 28lb/in |
| Backing Material | Polyethylene Coated Cloth |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
Miscellaneous
| Additional Information | Adhesive Type: Rubber |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.