- Can be customized with a message up to 4 lines with 22 characters per line
- Laser-engraved rubber ensures thousands of clean, clear impressions
- Pre-inked and re-inkable
- Impression size: 0.50" Width x 1.62" Length
Xstamper VX Pre-inked Small Return Stamp
Message Stamp - 0.50" Impression Width x 1.62" Impression Length - 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | C10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shachihata.co.jp/english/ |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Series | VX |
| Product Name | VX Pre-inked Small Return Stamp |
| Marketing Information | VX pre-inked stamps are designed for maximum performance. Stamps do not need a separate stamp pad, are easy to re-ink and convenient to use. Ergonomic plastic mount has a cap that keeps ink away from surfaces. The laser-engraved rubber ensures thousands of clean, clear impressions. Contact customer service to customize dater. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
Product Information
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Re-inkable | Yes |
Physical Characteristics
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Shachihata Inc. warrants all XstamperVX products against defects during the usual and reasonable use for a period of one (1) year from the date of purchase. In the event that a defect should occur during said period, the sole liability of the company shall be to replace the defective product, after receiving proof of purchase. Shachihata Inc. shall not be liable for any defects or damage caused by the use of refill ink that is not Xstamper Refill Ink. In the event a defect should occur, we will repair or replace the defective stamp with a stamp of identical size and impression without charge, within 30 days of receipt of the defective stamp. |
Description
Message Stamp - 0.50" Impression Width x 1.62" Impression Length - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: TDT5945Currently Out of Stock
-
Product Code: TDT5979Currently Out of Stock
-
Product Code: XST1135713 Stock Available
-
Product Code: XST1136313 Stock Available
-
Product Code: XST114079 Stock Available
-
Product Code: XST114092 Stock Available
-
Product Code: XST1141819 Stock Available
-
Product Code: XST1142311 Stock Available
-
Product Code: XSTN13Currently Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: COS03553227 Stock Available
-
Product Code: COS03553514 Stock Available
-
Product Code: COS03554121 Stock Available
-
Product Code: COS03554410 Stock Available
-
Product Code: COS03560114 Stock Available
-
Product Code: COS03560529 Stock Available
-
Product Code: COS03560618 Stock Available
-
Product Code: TDT886436 Stock Available
-
Product Code: XST182939 Stock Available