- Prints month, day and year; 8-year date band
- Impression frame prints up to 4 line with 28 character per line
- Pre-inked; available in Red, Black or Blue date and Red, Black, Blue, Green or Purple message
- Impression size: 1.31" W x 2.12" L
- 64% post-consumer material
<
>
Xstamper Custom VersaDater Stamp
Custom Message/Date Stamp - 1.31" Impression Width x 2.12" Impression Length - 50000 Impression(s) - Recycled - 1 Each
Product Code: XSTN82
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | N82 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shachihata.co.jp/english/ |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Line | VersaDater |
| Product Model | N82 |
| Product Name | Custom VersaDater Stamp |
| Marketing Information | Custom Pre-inked VersaDater is two stamps in one. Stamp comes with the line dater base with eight-year date band and Impression Frame. Print message, the month, day and year more than 50,000 times before needing ink. Stamp converts to a line dater and is pre-inked in your choice of red, black, blue, green, purple, orange, light blue, light green, yellow, pink and brown. Dater delivers a maximum of 4 lines with 28 characters per line. Impression size is 1-5/16" x 2-1/8". Stamp contains a high percentage of recycled material. Contact customer service to customize your stamp. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
Product Information
| Impression Type | Custom Message/Date Stamp |
| Impression Width | 1.31" |
| Impression Length | 2.12" |
| Number of Impressions | 50000 |
| Re-inkable | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 64% |
| Post-consumer-waste% | 64% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Custom Message/Date Stamp - 1.31" Impression Width x 2.12" Impression Length - 50000 Impression(s) - Recycled - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.