- Lockable, glass doors to protect your items
- Elegant, professional look to showcase your memorabilia
- Emphasizes your achievements using lights
- Includes half-length shelves for a stacked, interesting touch
- Wood-like vinyl to complement any space
<
>
Waddell Reliant Display Cabinet
48" Width x 16" Depth x 80" Height - 4 x Shelf(ves) - Sliding Door(s) - Durable, Adjustable Shelf, Lockable, LED Light - TAA Compliant
Product Code: WAD2174WBBZMK
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2174WB-BZ-MK |
| Manufacturer Website Address | http://www.waddellfurniture.com |
| Brand Name | Waddell |
| Product Line | Reliant |
| Product Name | Reliant Display Cabinet |
| Marketing Information | Display your achievements or show off your decorative style using the Reliant Floor Display Case. Combine the strength and durability of the aluminum frame with a vinyl base to frame your memorabilia. Lighted design adds an extra level of visibility by illuminating your accomplishments and decorations. Sliding, tempered glass doors with built-in locks protect your items with enhanced security. Steel shelving hardware keeps your stacked, glass shelves in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Display Cabinet |
Product Information
| Total Number of Shelves | 4 |
| Door Type | Sliding |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Frame Color | Dark Bronze |
| Color Details |
|
| Door Material | Tempered Glass |
| Frame Material | Anodized Aluminum |
| Material Details |
|
| Height | 80" |
| Width | 48" |
| Depth | 16" |
| Weight (Approximate) | 339 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | BIFMA |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
48" Width x 16" Depth x 80" Height - 4 x Shelf(ves) - Sliding Door(s) - Durable, Adjustable Shelf, Lockable, LED Light - TAA Compliant
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.