- The printable bond paper is a professional choice producing eye-catching output
- Due to the high efficiency of liquid ink spray onto paper, inkjet printer produces great images
<
>
Universal Printable Bond Paper
2 1/4" x 165 ft - 16 lb Basis Weight - End of Paper Indicator - White - 100 / Carton
Product Code: UNV22200
Product Unit: CT100
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV22200 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Printable Bond Paper |
| Marketing Information | These impact and inkjet bond paper rolls are designed for businesses requiring durable and professional-quality paper. Made from premium bond paper, they ensure longevity and a crisp appearance for permanent records. The lint-free design minimizes paper jams, while the near-end indicator provides timely alerts for roll replacement. With compatibility across various machines, these rolls are ideal for use in adding machines, calculators, cash registers and POS systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Printable Bond Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 165 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Print Technology |
|
| Features | End of Paper Indicator |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
Description
2 1/4" x 165 ft - 16 lb Basis Weight - End of Paper Indicator - White - 100 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.