- Split-tipped, poly fibers dust surfaces without scratching
- Electrostatic energy clings to dust for enhanced cleanings
- Smooth handle offers comfortable grip to prevent fatigue
- Perfect for ceilings, moldings, shelves and more
<
>
Unger Cobweb Duster Brush
3.1" Overall Length - Gray - 6 / Carton
Product Code: UNGCOBW0
Product Unit: CT6
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Manufacturer Part Number | COBW0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ungerglobal.com |
| Brand Name | Unger |
| Product Line | StarDuster |
| Product Name | Cobweb Duster Brush |
| Marketing Information | Duster brush features split-tipped, poly fibers for effective dusting without scratching delicate surfaces. Electrostatic energy attracts and clings to dust, dirt and cobwebs for thorough cleanings. Smooth handle helps you keep a comfortable grip to minimize hand fatigue during extended use. Duster brush is perfect for dusting ceilings, moldings, shelves, desks and more. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Duster |
Product Information
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Poly Fiber |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.3" |
| Length | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
3.1" Overall Length - Gray - 6 / Carton