- Designed for attention-getting messages
- 20 numerals from 0 to 9
- Ideal for prekindergarten to 12th-grade (ages 3 to 18)
- 1 / Each
<
>
Trend 4" Ready Letter Playful Combo Pack
83 x Lowercase Letters, 59 x Capital Letter, 36 x Punctuation Marks, 18 x Spanish Accent Mark Shape - Pin-up - Pin Style - Pre-punched - 4" Height x 9" Length - Red - 3 / Pack
Product Code: TEP79742
Product Unit: PK3
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | TREND Enterprises Inc. |
| Manufacturer Part Number | 79742 |
| Manufacturer Website Address | http://www.trendenterprises.com |
| Brand Name | Trend |
| Product Name | 4" Ready Letter Playful Combo Pack |
| Marketing Information | Pin-up Ready Letters are designed for attention-getting messages, classroom displays and creative learning projects. Ideal for prekindergarten to 12th-grade, they are convenient, reusable and easy to use. Use for student work displays, bulletin boards, signs, banners, news boards, learning activities, labeling and much more. Fade-resistant color coordinates with other Trend products. 4" Playful Combo Pack includes 59 uppercase letters, 84 lowercase letters, 20 numerals from 0 to 9, 36 punctuation marks, and 18 Spanish accent marks. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Letter |
Product Information
| Shape |
|
| Style | Pin |
| Mount Type | Pin-up |
| Application/Usage | Craft |
| Features | Pre-punched |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 4" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
83 x Lowercase Letters, 59 x Capital Letter, 36 x Punctuation Marks, 18 x Spanish Accent Mark Shape - Pin-up - Pin Style - Pre-punched - 4" Height x 9" Length - Red - 3 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.