<
>
TOPS Narrow Ruled Double Sheet Writing Pads
100 Sheets - 0.25" Ruled - Narrow Ruled Margin - 3 Hole(s) - 15 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - White Paper - Perforated, Easy Tear, Stiff, Double Sided Sheet - 1 Each
Product Code: TOP20346EA
Product Unit: Each
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20346EA |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | Narrow Ruled Double Sheet Writing Pads |
| Marketing Information |
Perforated writing pad features 100 letter-size sheets of quality, 15 lb. white paper. Each sheet is three-hole punched for binder storage. Sheets are legal/narrow-ruled with 1/4" line spacings and a 1-1/4" left margin. Perforations allow a clean-edge tear-out. Super stiff, 80 point, chipboard back provides writing support for handheld use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Handwriting Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Back Ruling Type | Legal/Narrow Ruled |
| Margin Rule Type | Narrow Ruled |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Backing Material | Chipboard |
| Backing Thickness | 1.11" |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.