- 100% recycled and recyclable to conserve valued resources
- Smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects
- Heavyweight, high-bulk, high-strength construction
- Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking
<
>
Sparco All-purpose Construction Paper
Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50" Height x 9" Width x 12" Length - Black - 1 Pack
Product Code: SPR22302
Product Unit: PK1
Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 22302 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | All-purpose Construction Paper |
| Marketing Information | Construction paper with a smooth texture is ideal for art, craft and classroom projects. All-purpose paper offers a heavyweight, high-bulk, high-strength and brilliantly colored construction. Long, strong fibers cut clean and fold evenly without cracking. Acid-free paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.50" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Multipurpose, Art Project, Craft Project, ClassRoom Project - 0.50" Height x 9" Width x 12" Length - Black - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103012Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC10301697 Stock Available
-
Product Code: PAC103022186 Stock Available
-
Product Code: PAC10302734 Stock Available
-
Product Code: PAC103400Currently Out of Stock
-
Product Code: PAC10340148 Stock Available
-
Product Code: PAC103403125 Stock Available
-
Product Code: PAC10340441 Stock Available
-
Product Code: PAC10340530 Stock Available
-
Product Code: PAC10343229 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC10412027 Stock Available
-
Product Code: PACP10294924 Stock Available
-
Product Code: PACP10295031 Stock Available
-
Product Code: PACP103043Currently Out of Stock
-
Product Code: PACP10306522 Stock Available
-
Product Code: PACP10306739 Stock Available
-
Product Code: PACP10307425 Stock Available
-
Product Code: PACP667732 Stock Available
-
Product Code: PACP66853 Stock Available