- Protect your documents with durable, water-resistant and tear-resistant poly file that is easy to clean
- Flap-and-cord closure for added security
- 12 pockets for easy subdivision
- Each pocket expands to 7/8"
- Holds up to 900 sheets
<
>
Smead Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 12 Pocket - Polypropylene - Blue, Black - 1 Each
Product Code: SMD70863
Product Unit: Each
52 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICRGLCGAP81AST115 Stock Available
-
Product Code: GJO10322Currently Out of Stock
-
Product Code: MMMC60ST112 Stock Available
-
Product Code: PGC43888Currently Out of Stock
-
Product Code: PGC74601590 Stock Available
-
Product Code: QUA3849011 Stock Available
-
Product Code: QUA4076721 Stock Available
-
Product Code: RAC748288829 Stock Available
-
Wireless - Bluetooth - 33 ft - Over-the-head - Noise Cancelling Microphone - Noise Canceling - BlackProduct Code: SPTZUMBT5 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70863 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Frequency Expanding File |
| Marketing Information | Frequency Expanding File offers a fully expanding bottom so it can stand freely on a desk to allow easy access to contents. Durable poly file resists tearing, repels moisture and is easy to clean for years of use. File includes 12 expandable pockets, colored and white customizable tab inserts and a protective cover flap secured by an elastic cord and button closure. Each pocket expands more than 1". Unique Frequency embossing pattern adds style yet remains professional. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 12 |
| Divider Material | Poly |
| Divider Thickness | 7 pt. |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 13" |
| Weight (Approximate) | 13.12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE73517608 Stock Available
-
Product Code: BSN2368054 Stock Available
-
Product Code: BSN2368141 Stock Available
-
Product Code: BSN2368251 Stock Available
-
Product Code: BSN2653440 Stock Available
-
Product Code: BSN26535106 Stock Available
-
Product Code: BSN26536150 Stock Available
-
Product Code: CLI4830528 Stock Available
-
Product Code: SMD7086229 Stock Available