- Convenient dispensing box for easy peel-off and application
- Wraparound solid color bar with colored character on white background
- 500 labels/roll in dispensing box
- Compatible with Tab Products 1283 series alphabetical labels
<
>
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
R - x 1 1/4" Width x 1" Length - Brown - Laminated - 1 Roll
Product Code: SMD67088
Product Unit: RL1
18 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD6707193 Stock Available
-
Product Code: SMD670726 Stock Available
-
Product Code: SMD6707311 Stock Available
-
Product Code: SMD6707423 Stock Available
-
Product Code: SMD6707554 Stock Available
-
Product Code: SMD67076Currently Out of Stock
-
Product Code: SMD6707711 Stock Available
-
Product Code: SMD67078102 Stock Available
-
Product Code: SMD67079Currently Out of Stock
-
Product Code: SMD67087Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67088 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | BCCR Bar-Style Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Unlike ACCS style labels, these bar-style alphabetical labels are for end-tab folders only. Color-coding labels are tab products compatible. Self-adhesive makes them easy to use. Label measures 1-1/4" wide x 1" high (before folding). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 1" |
| Print/Message | R |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Weight (Approximate) | 4.35 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD6707193 Stock Available
-
Product Code: SMD6707554 Stock Available
-
Product Code: SMD6737053 Stock Available
-
Product Code: SMD6737140 Stock Available
-
Product Code: SMD6737247 Stock Available
-
Product Code: SMD6737310 Stock Available
-
Product Code: SMD6737426 Stock Available
-
Product Code: SMD6737521 Stock Available
-
Product Code: SMD6737615 Stock Available
-
Product Code: SMD6737910 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SMD6742015 Stock Available
-
Product Code: SMD6742126 Stock Available
-
Product Code: SMD67422Currently Out of Stock
-
Product Code: SMD674235 Stock Available
-
Product Code: SMD674252 Stock Available
-
Product Code: SMD67426Currently Out of Stock
-
Product Code: SMD674274 Stock Available