- Designed for use with the Magicard Pronto Single-Sided Color Card, Enduro Single-Sided and Enduro Duo Dual-sided ID Printers
- Prints high-quality security badges with precise bar codes and vivid images
<
>
SICURIX Dye Sublimation Ribbon Cartridge - Color - 1 Each
300 Images
Product Code: SRXMA300YMCKO
Product Unit: Each
4 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Baumgartens |
| Manufacturer Part Number | SRXMA300YMCKO |
| Manufacturer Website Address | http://www.b3.net |
| Brand Name | SICURIX |
| Product Name | MA300YMCKO Printer Ribbon Cartridge |
| Marketing Information | Color ribbon is especially designed for producing high-quality security badges with precise bar codes and vivid images. Use ribbon in the Magicard Pronto Single-sided Hand-fed Color Card Printer, Enduro Single-sided Printer and Enduro Duo Dual-sided ID Printer. Color ribbon yields 300 ID cards or badges |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ribbon Cartridge |
Technical Information
| Number of Pieces | 1 |
| Print Technology | Dye Sublimation |
| Print Color | Color |
| Typical Print Yield | 300 Images |
Physical Characteristics
| Height | 5.1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
Magicard Printers:
|
| Brand Compatibility | Magicard |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.