- Keep your most important documents and digital media safe
- Fire protection: UL Classified to protect your valuables in a fire for 30 minutes up to 1550 degrees F
- Security: privacy keylock
- Includes hanging fold rails to keep files organized
<
>
Sentry Safe Fire-Safe Advanced Security File
0.61 ft³ - Flat Key Lock - Fire Resistant - Internal Size 10.38" Height x 12" Width x 8.50" Depth - Overall Size 13.6" Height x 15.3" Width x 12.1" Depth - Light Gray
Product Code: SEN1170
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Master Lock, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.masterlock.com |
| Brand Name | Sentry Safe |
| Product Line | Fire-Safe |
| Product Model | 1170 |
| Product Name | Fire-Safe Advanced Security File |
| Marketing Information |
1/2-hour UL fire protection. 15-1/4"W x 12-1/8"D x 13-9/16"H. Privacy key lock. 0.61 cu. ft. capacity. 32 lbs. Holds letter size hanging files. Black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Security File |
Product Information
| Volume Capacity | 0.61 ft³ |
| Lock Type | Flat Key |
| Internal Height | 10.38" |
| Internal Width | 12" |
| Internal Depth | 8.50" |
Reliability
| Durability | Fire Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Light Gray |
| Height | 13.6" |
| Width | 15.3" |
| Depth | 12.1" |
| Weight (Approximate) | 31 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
0.61 ft³ - Flat Key Lock - Fire Resistant - Internal Size 10.38" Height x 12" Width x 8.50" Depth - Overall Size 13.6" Height x 15.3" Width x 12.1" Depth - Light Gray
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.